Jordskælv med en styrke på 5,9 i Düzce! Det mærkedes også fra Istanbul og Ankara

Jordskælv af Duzce-størrelse blev også mærket i Istanbul og Ankara
Jordskælv med en styrke på 5,9 i Düzce! Det mærkedes også fra Istanbul og Ankara

Jordskælvet med en styrke på 04.08, der fandt sted klokken 5.9:63 i Düzce, vakte stor panik. Rysten kunne mærkes i Düzce, såvel som i Istanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa og İzmir. Panikslagen XNUMX-årig kvinde døde efter et hjerteanfald.

Et jordskælv fandt sted i mange byer, især i Istanbul og Ankara. Disaster and Emergency Management Presidency (AFAD) meddelte, at et jordskælv med en styrke på 04.08 fandt sted kl. 5,9:XNUMX, hvis epicenter var Gölyaka-distriktet i Düzce. Jordskælvet forårsagede panik i mange provinser, især i Düzce.

EFTER JORDSKÆVET ER LEVEDE

Efter jordskælvet med en styrke på 5,9 i Düzce blev der klokken 04.30 registreret endnu et jordskælv med en styrke på 4,7, hvis epicenter var Çilimli-distriktet i Düzce. Jordskælvet i Çilimli-distriktet fandt sted i en dybde på 8 kilometer. I erklæringen fra AFAD, "forekom 18 efterskælv efter jordskælvet i Gölyaka, Düzce. Strømafbrydelser gennemføres i regionen af ​​kontrolformål.

Orhan Tatar, General Manager for AFAD Earthquake and Risk Reduction, sagde: "Efter jordskælvet kan der forventes efterskælv i størrelsesordenen 4,5 og 5. Hvis der er stærkt beskadigede eller revnede bygninger, vil det være en fordel for borgerne at holde sig fra dem. Tatar sagde, at der var en 12-1999 kilometer lang linje, der ikke brød i jordskælvet den 5. november 6, "Det stod som et seismisk hul, og denne region kunne have skabt et nyt jordskælv. Med dagens jordskælv blev denne linje brudt,” sagde han.

NOGEN MIST LIVET SOM FØLGE AF ET HJERTEANFALD

Efter jordskælvet i Düzce og de omkringliggende provinser gik borgerne på gaden med rysten. Nogle borgere i Düzce blev såret som følge af at hoppe fra en højde. Der opstod revner i nogle bygninger.

Det er blevet erfaret, at 63-årige Sevim Çengel, der bor i Düzce Çay Mahallesi, faldt i panik og frygt efter jordskælvet og døde som følge af et hjerteanfald.

Bolu-guvernør Erkan Kılıç udtalte, at 5,9 mennesker blev såret i byen efter jordskælvet med en styrke på 20, der fandt sted i Gölyaka-distriktet i Düzce.

Bolu-guvernør Erkan Kılıç, der overbragte sine ønsker til de borgere, der var samlet på İzzet Baysal Street efter jordskælvet, sagde, at jordskælvet i Düzce også kunne mærkes i Bolu.

Kılıç forklarede, at borgerne reagerede ufrivilligt i disse begivenheder på grund af de tidligere oplevede jordskælv, og sagde: "Nogle af vores borgere gik ud. Heldigvis var der ingen tilskadekomne. En person kom til skade som følge af spring fra 3. sal Han er til behandling på Trænings- og Forskningshospitalet Hans liv er ikke i livsfare. Bortset fra det blev 20 af vores borgere såret med lidt panik.” han sagde.

Kılıç udtalte, at der er små revner i nogle bygninger og sagde: "Flere gips falder. Den slags oplysninger kom. Det er ikke særlig alvorligt. Scanningen fortsætter." sagde.

Atay understregede, at der ikke er nogen information om tab af liv, som er nået til guvernørskabet, AFAD og 5.9 Emergency Service-holdene efter jordskælvet med en styrke på 112, der fandt sted i byen, og sagde, at holdene fortsætter med at scanne feltet.

BORGMESTEREN: JEG SOV, VI FØLER SÅ STÆRKE

Düzces borgmester Faruk Özlü sagde, at der ikke var nogen oplysninger om skader eller tab af menneskeliv, der nåede dem angående jordskælvet på 04.08 på Richterstyrken, der fandt sted kl. 5.9 i Gölyaka-distriktet.

Özlü afgav en erklæring om den seneste situation i byen efter jordskælvet. Øzlü sagde, at jordskælvet blev mærket meget alvorligt:

Jeg sov, vi følte os så alvorlige. Skabsdørene til hele huset blev åbnet, noget glas var knust. Heldigvis har vi indtil videre ikke modtaget nogen rapporter om skader eller dødsfald. Som en by, der oplevede jordskælvet for 30 år siden, er vi faktisk mennesker, der er vant til jordskælv, men den nye generation i den sidste periode er ikke vant til det. De fleste mennesker er lige nu udenfor på gaden.

Sakarya-guvernør Çetin Oktay Kaldirim understregede også, at de ikke havde modtaget klare oplysninger om jordskælvet indtil videre, og sagde: "Lige efter jordskælvet gik vores hold til marken og startede deres arbejde." gav oplysningerne.

SOYLU: DER ER INGEN STØRRE SKADER

Indenrigsminister Süleyman Soylu afgav en erklæring om jordskælvet med en styrke på 04.08, der fandt sted kl. 5,9 i Düzce i direkte udsendelse af nogle fjernsyn.

Soylu sagde, at der ikke var nogen tab af menneskeliv i deres møder med alle regionale guvernører og i meddelelserne til 112 Emergency Call Center, "Den første information var, at der var en alvorlig skade som følge af et højdespring på grund af panik . Han modtager behandling i Düzce. Der er mindre kvæstelser på grund af faldende genstande. Der er nogle skader forårsaget af panik, men derudover er der ingen tab af liv." sagde.

Soylu sagde, at scanningerne i landsbyerne, især i landsbyerne i Gölyaka-distriktet, er afsluttet, "Med undtagelse af nogle få laderuiner er der ingen rapporter om alvorlige skader og bygningskollaps, der er kommet så langt. Men disse scanninger fortsætter, og så længe scanningerne fortsætter, vil vores information fortsætte." afgav udtalelsen.

Soylu sagde, at efter jordskælvet med en styrke på 5,9 i Gölyaka var der efterskælv og strømafbrydelser, sagde Soylu: "De fleste af disse blev udført på en kontrolleret måde, og så fortsatte elektriciteten med at blive leveret gradvist." brugte sætningen.

Minister Soylu delte følgende oplysninger om den seneste situation i regionen:

I øjeblikket fortsætter hold til scenen, de bliver dirigeret. Især vores AFAD-enheder, Kızılay og alle vores enheder er blevet dirigeret til stedet. Tæppelevering fortsætter til vores borgere, der er gået ud i øjeblikket. I denne henseende er både vores guvernører, vores distriktsguvernører, vores relevante borgmestre og ledere alle på stedet, og gudskelov er der ingen tab af menneskeliv.

Fra tidspunktet for dette jordskælv fortsætter både vores sikkerhedsenheder og gendarmerienheder al deres kontrol med hensyn til sikkerhed og offentlig orden. I denne henseende har vores borgere forladt deres hjem. De kan være bekymrede for, om der kommer nogle sikkerhedshændelser, eller om der kommer nogle tyverier, men både vores vagter, politi og gendarmeri har taget sikkerhedsforanstaltninger i forhold til sikkerheden på gaden i øjeblikket.

Indenrigsminister Soylu tog til formandskabet for AFAD på grund af jordskælvet, modtog information fra myndighederne i koordinationscentret og flyttede derefter til Düzce, hvor jordskælvet fandt sted, med helikopter for at udføre inspektioner.

JORDSKÆV BLEV OGSÅ FØLT FRA ISTANBUL OG ANKARA

Istanbuls guvernør Ali Yerlikaya sagde i en erklæring på sin sociale mediekonto: "Vi bliver snart raske til vores borgere, der blev ramt af det Düzce Gölyaka-centrerede jordskælv, som også kunne mærkes i vores by. Lige nu er der ingen negative rapporter modtaget fra 112- og AFAD-centre i vores provins. Må Allah beskytte vores land og vores nation mod alle slags katastrofer. brugte sætningen.

Borgmester i Istanbul Metropolitan Municipality (IMM) Ekrem İmamoğlu På sin sociale mediekonto sagde han: "Der var ingen negativ situation rapporteret til AKOM i Istanbul under jordskælvet, hvis epicenter var Düzce og mærkes i hele regionen. Vi følger udviklingen i alle provinser, hvor jordskælvet var effektivt. Bliv snart rask igen." afgav udtalelsen.

Ankara Metropolitan Municipalitys borgmester Mansur Yavaş sagde på sin sociale mediekonto: "Vi var alle meget bange, meget bekymrede. Jeg håber, at vi ikke taber på nogen måde, bliver snart rask.

UTLØSER DUZCE JORDSKÆV ET STORT JORDSKÆV?

ITU fakultetsmedlem Prof. Dr. Ziyadin Çakır udtalte, at jordskælvet i Düzce ikke ville udløse et forventet større jordskælv i Istanbul og sagde: "Hvis det havde udløst jordskælvet i Istanbul, ville det have umiddelbare virkninger efter jordskælvet. Jordskælvets placering er langt væk," sagde han.

Çakır fortsatte sine udtalelser om jordskælvet som følger:

Der var et ubrudt stykke ved Sortehavets udgang. Mest sandsynligt er dette stykke del i stykker. Det er dog glædeligt, at der indtil videre ikke er rapporteret om dødsfald. Denne region er et ekstremt dårligt sted med hensyn til jordskælv. Dette er et dybt fyldområde, et naturligt fyldområde, et fladt område.

Der er stor sandsynlighed for ødelæggelse i Gölyaka og de omkringliggende landsbyer. Der vil komme efterskælv, men jeg tror ikke, der kommer et større jordskælv. Jeg råder vores borgere til ikke at opholde sig i beskadigede bygninger. Efterskælv kan få bygninger til at kollapse.

Jeg tror, ​​at der vil ske skade, fordi der er stigning i jorden i Düzce og de omkringliggende landsbyer. Jeg håber, der ikke er nogen tilskadekomne. Vi kender både bygningsstrukturerne og områdets grund. Der sker ikke noget med bygningerne på de stenede gulve Da den naturlige fyldning, nemlig grus, og flodbredderne dækket med sand, er fyldt på denne måde, føles et jordskælv på 6 på Richterstyrken som en 7 her. Derfor gør det mere skade.

Lignende annoncer

Vær den første til at kommentere

Yorumlar