13. Aftermarket-konference afholdt!

'Den tredje eftermarkedskonference' er blevet afholdt!
13. Aftermarket-konference afholdt!

Eftermarkedskonferencen, den største eftermarkedsbegivenhed i bilindustrien, blev afholdt for 13. gang i år. Ved arrangementet, som blev arrangeret med deltagelse af branchens førende navne, blev "Effekten af ​​elektrificering på eftermarkedet" diskuteret. TAYSADs bestyrelsesformand Albert Saydam, som åbnede begivenheden, sagde: "Transformation er et must i den nye verdensorden. Som TAYSAD vil jeg åbent indrømme, at vi ikke har lagt tilstrækkelig vægt på eftermarkedet. Af denne grund er det måske for at øge importens andel på eftermarkedet i vores land. Jeg vil gerne understrege, at bæredygtig udvikling helt sikkert vil reducere forbruget og give indenlandsk produktion i stedet for import.

Paul McCarthy, præsident og administrerende direktør for MEMA Aftermarket Suppliers, et af de vigtige navne på konferencen, sagde: "Hvis du kommer til Los Angeles, ligner næsten alle køretøjer en Tesla. Men for at sige sandheden er kun 3 procent af køretøjerne i Los Angeles elektriske. Lad os se på San Francisco, Silicon Valley. Vi har kun 5 procent af elbiler,” sagde han. På trods af dette påpegede Paul McCarthy, at 2030 procent af væksten på eftermarkedsmarkedet i 40 vil komme fra komponenterne i elektriske køretøjer, og sagde: "Denne rate vil stige endnu mere indtil 2035. Derfor, hvis vi ønsker at øge rytmen i markedet, siger vi til vores medlemmer: Vi kan ikke ignorere denne mulighed. Vi har brug for innovation. Vi er nødt til at udnytte disse nye teknologiske muligheder. For nogle år siden var der panik på eftermarkedet. Vi ser, at folk laver forretningsplaner, de er begejstrede for mulighederne, entreprenørskab er stigende, og iværksættere reagerer på disse muligheder," sagde han.

Den eneste eftermarkedskonference i branchen, som blev afholdt i samarbejde med Automotive Vehicles Supply Manufacturers Association (TAYSAD), Automotive Industry Exporters' Association (OIB) og Automotive Aftermarket Products and Services Association (OSS), blev afholdt i Istanbul for 13. gang i år. Ved arrangementet, som var vært for et kæmpemøde på globalt plan, blev slående resultater og forudsigelser vedrørende sektoren diskuteret. På konferencen, der blev afholdt med temaet "The Impact of Electrification on the Aftermarket", delte producenter, leverandører, distributører og uafhængige tjenester samt globale interessenter og førende navne i branchen deres tricks til at forberede sig til elbilens æra .

Vi lægger ikke den nødvendige vægt på eftermarkedet!

TAYSADs bestyrelsesformand Albert Saydam, som åbnede begivenheden, bemærkede, at elektrificering er en undertitel for bæredygtighed, og at bæredygtighed som sektor bør stilles spørgsmålstegn ved hvert skridt og enhver beslutning, der skal tages. Albert Saydam sagde, at transformation er et must i den nye verdensorden, "Desværre udfører vi transformationen ikke af vilje, men af ​​nødvendighed. Vi kan lave konverteringen hurtigere, når den er gjort af nød. Mens jeg foretager denne transformation, vil jeg gerne understrege to spørgsmål. Agilitet og mangfoldighed. Med mangfoldighed mener vi diversitet på produktbasis, geografisk basis, sektorbasis og kundebasis. Som TAYSAD vil jeg åbent indrømme, at vi ikke har lagt tilstrækkelig vægt på eftermarkedet. Af denne grund er det måske for at øge importens andel på eftermarkedet i vores land. Jeg vil gerne understrege, at bæredygtig udvikling helt sikkert vil reducere forbruget og give indenlandsk produktion i stedet for import." I en tale ved åbningen sagde OSS-præsident Ziya Özalp: "Som eftermarkedsproducenter og distributører formåede vi at forblive positive på trods af alle de udfordrende forhold. Efter den strukturelle ændring i bilindustrien kan jeg sige, at vi har fortsat den opadgående tendens fra de sidste 2 år i år, på trods af al den usikkerhed i verden og de fakta, som ingen kunne have forudset af pandemien. OIB-præsident Baran Çelik gav også følgende information ved åbningen: "Vi har en eksport, der steg med 2 procent i de første 4 måneder og nåede op på 11 milliarder dollars i alt. Med en eksport på næsten 11.3 milliarder dollars i år vil vi fuldende dette år med den højeste eksportværdi af vores republik."

Det er meget svært at være eftermarkedsleverandør!

Efter åbningen af ​​konferencen holdt Paul McCarthy, præsident og administrerende direktør for MEMA Aftermarket Suppliers, en præsentation med titlen "Electrification and the Impact of Advanced Vehicle Technologies on the American Aftermarket". Paul McCarthy sagde, at MEMA svarer til OSS Association i USA, "Vi kalder avancerede teknologier CASE-teknologier. Så vi taler om forbundne, automatiserede, delte og elektriske teknologier. Derfor forårsager disse teknologisæt en enorm transformation i vores branche. Tidligere troede man, at eftermarkedsmarkedet også ville skrumpe på grund af faldet i antallet af dele med elektrificering, dog vil elektrificering øge eftermarkedsmarkedet. Udfordringen med at administrere to jobs på samme tid i eftermarkedet... Den første er at maksimere indtægterne i vores nuværende forretninger. Vi skal arbejde på lønsomhed, og samtidig skal vi arbejde på at vækste vores nye og innovative virksomheder. Og vi skal gøre alt dette fra perspektivet af tilsluttede, automatiserede og elektriske køretøjer. Dette er en kæmpe udfordring. Derfor er det meget svært at være eftermarkedsleverandør lige nu, og vi har brug for en meget profitabel fremtid.” Paul McCarthy påpegede, at elbiler vil blive solgt på størstedelen af ​​markedet i 2035, ledsaget af en aggressiv vækstpolitik, og fortsatte: "Vi forventer, at næsten alle køretøjer er elektriske i 2045. På den operationelle side er situationen anderledes. Vi forventer, at kun 2030 procent af køretøjerne i drift vil være elektriske i 10. Langt de fleste af dem vil heller ikke være på reparationsmarkedet. Og de forventer, at 2035-10 procent af køretøjerne på vejen har et internt brændstofsystem i 15. Men i USA er der en stor pulje af køretøjer, og det er meget svært at ombygge det. Vi har 300 millioner køretøjer, og vi har en levetid på 2,5 år. Køretøjets levetid er normalt 20-25 år. Men hvad betyder det, hvis der er tale om køretøjer, der sælges i dag, vil disse køretøjer stadig være på vejen i 2045. Også i USA ønsker regeringen for nylig, at 2032 procent af nye lette personbiler skal være rene (elektriske, hybrid- og brintdrevne) køretøjer i 67."

Selv i Silicon Valley er elprisen kun 5%!

Paul McCarthy sagde, at MEMA-medlemmer er meget begejstrede for dekarbonisering af transport, "De mål, som regeringen har sat, er langt fra opnåelige for os. Den gennemsnitlige pris på et elektrisk køretøj er 72 tusind dollars. Og det er højere end gennemsnitsindkomsten i USA. Så de fleste amerikanske borgere kan ikke få det. Vi har et scenarie som dette. Efterhånden som vi bevæger os mod en elektrificeret fremtid, vil der stadig være konventionelle køretøjer, der bliver ældre og ældre. Det handler ikke kun om USA. Nationale eldistributører over hele verden ser, at de skal fordoble deres investeringer i deres elnet hvert år. Derfor skal vi arbejde hårdere for ren energiproduktion. Desuden er en meget høj procentdel af ladestandere placeret i Kina. Der er 500 tusinde ladestandere. Og vi har brug for 3 millioner ladestandere. Og lige nu fungerer de fleste stationer i USA ikke korrekt. Og vores kunder ser på det som en mulighed for eftermarked. Hvis du kommer til Los Angeles, ligner næsten alle køretøjer en Tesla. Men for at sige sandheden, er kun 3 procent af bilerne i Los Angeles elektriske. Lad os se på San Francisco, Silicon Valley. Vi har kun 5 procent af elbiler,” sagde han.

Paul McCarthy sagde, at eftermarkedssektoren har nok tid til at tilpasse sig bæredygtighed, "I 2030 vil de fleste reservedele være elektriske komponenter. Denne sats vil stige i 2045. Hvad betyder det. I 2035 vil langt størstedelen af ​​eftermarkedet bestå af de produktkategorier, vi nu kender og sælger. Rentabiliteten er her, og vi skal også tage fat på dette rentabilitetsmarked. På den anden side er der et andet perspektiv, vi skal se på, bidrag til vækst. For på aftermarket er vi en langsomt voksende industri, især i USA. Fra et vækstperspektiv repræsenterer elektriske køretøjskomponenter 2030 procent af denne vækst i 40. I 2035 vil denne sats stige endnu mere. Derfor, hvis vi ønsker at øge rytmen i markedet, siger vi til vores medlemmer: Vi kan ikke ignorere denne mulighed. Vi har brug for innovation. Vi er nødt til at udnytte disse nye teknologiske muligheder. For nogle år siden var der panik på eftermarkedet. Vi ser, at folk laver forretningsplaner, de er begejstrede for mulighederne, entreprenørskab er stigende, og iværksættere reagerer på disse muligheder," sagde han.

Uden en flåde er der ingen elektrificering!

Frank Schlehuber, Senior Market Consultant fra European Automotive Supply Manufacturers Association CLEPA, et af konferencens vigtige navne, udtalte også i sin tale, at teknologien har ændret ejerskabsmodellen og sagde: "Elektrificering ser ikke ud til at være særlig mulig uden en flåde. På den anden side er der den juridiske side af sagen. Der er også COXNUMX-lovgivning. Lovgivningen kræver bæredygtighed af os. Bæredygtighed påvirker naturligvis også teknologien. På samme måde påvirker det forbrugernes og markedsaktørernes adfærd,« sagde han. Frank Schlehuber understregede, at flådeejerne ikke ønsker at åbne for meget for ledelsen, sagde: ”De klarer sig selv. Der er også behov for gode investeringer for leverandører. Brug for hjælp. Hvis vi som leverandører går glip af denne mulighed, hvis vi ikke kan sætte teknologien i højsædet her, tror jeg, vi har begået en kæmpe fejl. Vi vil gå glip af en fantastisk mulighed. Flåden ønsker, at vi også er dygtige til elbiler. Dette er allerede det bedste for fremtiden. For fremtiden vil allerede være inden for elbiler. I sidste ende skal uafhængige eftermarkedsaktører være forberedte på dette område."

Eftersalgsmarkedet er lagt på bordet!

Blandt talerne på den 13. Aftermarket Conference var Roland Berger Automotive Aftermarket Director Mathieu Bernard, Ford Otosan Supply Chain Leader Ahmet Aslanbaş og Sampa Automotive Intellectual, Industrial Rights and Project Manager, Patent Trademark Attorney Erdem Şahinkaya. I eftermiddagsdelen af ​​konferencen blev der afholdt et panel med titlen "Tyrkisk eftersalgsmarked med alle kædens led". I panelet modereret af Silkar Endaş Automotive bestyrelsesmedlem Emirhan Silahtaroğlu, SIO Automotive bestyrelsesmedlem Kemal Görgünel, Bakırcı Automotive CEO Mehmet Karakoç, OM Automotive General Manager Okay Merih og Özçete Automotive næstformand Ali Özçete lavede evalueringer.

📩 27/05/2023 14:12