En rådgiver vil blive udpeget til hver skole med 100 elever

En vejleder vil blive udpeget til hver skole med elever
En rådgiver vil blive udpeget til hver skole med 100 elever

Minister for national uddannelse Mahmut Özer sagde, at der vil blive udpeget en lærer til hver skole med 100 elever.

Minister Özer gav en ny god nyhed for at sikre, at studerende på alle uddannelsesniveauer drager fordel af psykologisk rådgivning.

Minister Özer sagde i sit indlæg om emnet på sin sociale mediekonto: "Jeg vil gerne dele vores gode nyhed til vores værdsatte rådgiverkandidater: Børnehave, folkeskole, gymnasium, gymnasiet, uanset hvilken type, det vil være obligatorisk at have en vejleder på hver skole med 100 elever. Vi vil fortsætte med at støtte vores elevers psykologiske modstandskraft på vores skoler." brugte sine udtalelser.

📩 27/05/2023 12:44