Folk i Ankara fejrede åbningen af ​​BAKAP med entusiasme

Folk i Ankara fejrede åbningen af ​​BAKAP med entusiasme
Folk i Ankara fejrede åbningen af ​​BAKAP med entusiasme

BAKAP, Tyrkiets største landbrugscampus og rekreationsområde, som var en gave fra Ankara Metropolitan Municipality til hovedstaden i anledning af republikkens 100-års jubilæum, blev åbnet. Mansur Yavaş talte til titusindvis af indbyggere i Ankara, der deltog i ceremonien, og sagde: "Sammen vil vi gøre Ankara værdig til Mustafa Kemal Atatürk og konkurrere med verdens hovedstæder. kommunalisme; Det er ikke for at drukne byen i beton, men at drukne den i grønt... Kommunalisme; "Det er at arbejde for folket og åbne produktionsområder som BAKAP," sagde han.

BAKAP (Capital Ankara Development Project) Agriculture Campus and Recreation Area, som blev afsluttet af Ankara Metropolitan Municipality på et areal på 3,5 millioner kvadratmeter, blev åbnet med en ceremoni, hvor titusindvis af mennesker fra hovedstaden deltog.

Ved åbningsceremonien for BAKAP, hvor et tomt land i Karaoğlan-distriktet i Gölbaşı-distriktet blev bragt i produktion igen, havde titusindvis af borgere fra 7 til 70 det sjovt med koncerterne med Sagopa Kajmer og Haluk Levent efter heldagsaktiviteter og sportskonkurrencer.

Ambassadører og diplomater fra 12 lande samt repræsentanter for politiske partier, parlamentsmedlemmer, borgmestre, bureaukrater fra Metropolitan Municipality og borgere deltog i åbningsceremonien, som var vært for Metropolitan Municipalitys borgmester Mansur Yavaş.

Yavaş: "bakap vil gøre det muligt for vores byborgere at blive bekendt med landbruget"

Mansur Yavaş, der indtog scenen sammen med sin kone Nursen Yavaş, akkompagneret af bifald fra den entusiastiske skare, der fyldte BAKAP Agricultural Campus and Recreation Area, sagde: "Det område, vi i øjeblikket åbner, er nøjagtigt 3,5 millioner kvadratmeter... Tyrkiets største landbrugscampus og rekreativt område... Vores republiks Han startede sin tale med at sige: "Vi er meget glade for at kunne præsentere dette gigantiske projekt for Ankara på dets 100 års jubilæum, som vi tror vil blive nedarvet i århundreder fremover."

“Mens det var et goldt og dysfunktionelt sted indtil for få år siden, er der i øjeblikket 39 km vandrestier, 19 kilometer cykelstier, 45 tusinde kvadratmeter picnicområder, 55 tusinde kvadratmeter lavendelhaver, 17 frugttræer, landbrugsområder, økologiske søer, "Der er cafeterier, legepladser, aromatiske urtehaver og sportsbaner," sagde Yavaş og fortsatte sin forklaring som følger:

“Igen, i dette område er der 3 økologiske søer, 160 tusinde kvadratmeter græsareal, 25 tusinde høje prydtræer, 2 millioner 200 tusinde landskabsplanter, cafeterier, drivhuse, produktionshaver og en campingvognspark drevet af vores kommune. Faktisk begyndte BAKAPs historie og bidrag til vores by allerede før dens åbning. Vi har produceret mange varer såsom foderafgrøder, hvede, byg, rug, havre, tomater, peberfrugter, auberginer og forskellige frugter her i omkring 3 år. Vi leverede nogle af de produkter, vi fik her, til vores familier, der modtog socialhjælp som et bidrag til deres vanskelige økonomiske forhold. Vi donerede noget af det til vores landmænd, som er små familievirksomheder, for at bidrage til deres budgetter og fremme produktionen. De producerede, Ankara vandt. BAKAP vil gøre det muligt for ikke kun vores borgere, der bor i landsbyerne, men også vores byborgere at stifte bekendtskab med landbruget. Vi er ved at indrette et campingområde for campingvogne her. Samtidig vil vi arrangere aktiviteter som far-barn-lejr og mor-barn-lejr i de bungalowhuse, som vi åbner om kort tid. "I fremmedsprogstræningslejre vil vi give vores børn engelskundervisning og samtidig give dem landbrug på stedet."

”Kommunalisme; "Det er at investere i byen, ikke i profit."

"Vi vil bringe grønne områder til vores by om 25 år, som blev bygget på 5 år."

Yavaş sagde, at de vil fortsætte med at øge antallet af grønne områder i hovedstaden, "Vi vil bringe grønne områder til Ankara om 25 år, som blev bygget på 5 år i den foregående periode. Jeg erklærer det igen herfra. Mens vi implementerer vores projekter, vil vi også udrydde begrebet 'stjæle, men arbejde' fra denne nations hukommelse. "Vi vil fortsætte med at vise alle, at vi arbejder hårdt, selv uden at stjæle," sagde han.

Yavaş understregede i sin tale, at han ønsker at tjene befolkningen i Ankara om 5 år, og sagde: "Vi får vores styrke fra jer. Vi tror på dig, vi stoler på dig, vi er stolte af dig. Sammen vil vi gøre Ankara værdig til Mustafa Kemal Atatürk og konkurrencedygtig med verdens hovedstæder. kommunalisme; Det er ikke for at drukne byen i beton, men at drukne den i grønt... Kommunalisme; Han afsluttede sin tale med at sige: "Det handler ikke om at sælge vand for 1,7 dollars, det vil sige 45 lire, i årevis og lave imaginære projekter som ANKAPARK med de ekstra penge, der tages fra offentligheden, men om at arbejde for offentligheden og åbne produktionen. områder som BAKAP."

Stor interesse for åbningen

Arrangementerne arrangeret for alle fra 7 til 70 fortsatte dagen igennem med stor interesse fra borgerne.

Producentkooperativer havde også mulighed for at promovere og sælge deres produkter på BAKAP, hvor forskellige enheder i Ankara Metropolitan Municipality åbnede stande. Derudover blev der også afholdt salg af produkter produceret af BELMEK-mesterinstruktører og -elever og landdistriktsafdelingens træværksted. ANFA Plant House præsenterede blomster til befolkningen i Ankara.

Mehteran, Hacivat-Karagöz, Five Whites of Ankara, City Orchestra, marmoreringskunst, stenmaling, blyanttegning, lerværksted, ansigtsmaling, håndtrykværksted, stressballonfremstilling, keramikværksted og blomsterplantningsværksted for børn med mange aktiviteter. åbningen blev farverig. Feza Gürsey Science Center introducerede også børn til videnskab på BAKAP med arrangementet 'Science in Parks'.

Åbningsceremonien omfattede også fodbold, volleyball, basketball og tennis konkurrencer og cykelture; Det blev kronet med Sagopa Kajmers og Haluk Levents koncerter.

📩 17/09/2023 11:36