CHP-erstatning: Atatürk Airport Land bør være "Atatürk City Park"

CHP Istanbul Stedfortræder Asst. Assoc. Dr. Pressemeddelelsen fra Gülay Yedekci om projektet fra Atatürk Airport Land til at blive "Atatürk City Park" er som følger:


Istanbulitter vil have Atatürk Airport Land til at være "Atatürk City Park"

I erklæringen fra regeringen blev det oplyst, at Atatürk Lufthavn efter åbningen af ​​den tredje lufthavn blev antaget at blive brugt som et område, hvor små fly kunne lande og fair organisationer kunne arrangeres. Imidlertid siges denne erklæring ikke at være overbevisende på grund af politikken med plyndring og zonering af de grønne områder, der er implementeret af regeringen i social medier deling af vores borgere og udtryk for ønsket om, at landet Atatürk Lufthavn skal være en bypark.

Vores by er nødt til at trække vejret

Mens den grønne areal, der er anbefalet af Verdenssundhedsorganisationen, er mindst 9 pr. Person, betragtes graden af ​​det grønne areal pr. Person som 2.2 pr. Kvadratmeter, selv i henhold til regeringens egne data. Denne sats falder dag for dag efter nyheden om åbningen af ​​grønne områder, der ikke er skåret ned. Lungerne i vores by afvikles på grund af zoneringslejen, og Istanbul efterlades uden åndedræt.

Jeg opfordrer regeringen til at lytte til Istanbulites stemme, ikke til løbetiden

Der bør oprettes en bypark, som vil være en lunge for vores by, der omdannes til en betonbunke, og der bør oprettes grønne forstærkningsområder i dette område, hvor familier kan tilbringe tid med fred, glæde og selvtillid.

Atatürk Airport Land skal være "Atatürk City Park"

Atatürk Airport Land er 4 gange størrelsen af ​​Central Park, der er defineret som en bypark, der frigør folk i bylivet. "Atatürk City Park" skal etableres i Istanbul, vores fremtrædende by, der forbinder kontinenter, geografier, civilisationer og civilisationens historie, og verdens største smarte bibliotek skal oprettes i den. Dette bibliotek skal have navnet Atatürk Medeniyet Library / Atatürk Civilization Library. Ved at tiltrække unge menneskers opmærksomhed med videnskabs-, software-, rum- og teknologilaboratorier bør et unikt felt for natur, sport og videnskab tilbydes vores ungdom, vores fremtidens arkitekter med dets miljø, enestående vegetation og grønne områder. Istanbul fortjener Atatürk City Park og Atatürk Civilization Library!


sohbet

Feza.Net

Vær den første til at kommentere

Yorumlar