Rail Systems Cluster Board Meeting held

Klynge af jernbanesystemer VISION 2023 Expectations Meeting og det traditionelle Iftar-program blev afholdt på Tülomsas hovedkontor.

Program; Guvernør Özdemir Çakacak, Eskişehir-parlamentsmedlemmer Dr. Nabi Avcı, professor Dr. Emine Nur Günay, Utku Çakırözer, rektor ved Anadolu University. Dr. Prof. Dr. Naci Gündoğan, viserektor ved Eskişehir Osmangazi University Dr. Ahmet Çabuk, Tülomsaş-generaldirektør Hayri Avcı, grundlægger af jernbanesystemklyngen Savaş Özaydemir, jernbanesystemformand M. Kenan Işık og sektorrepræsentanter deltog i mødet.

På mødet gav M. Kenan Işık, formand for bestyrelsen for Rail Systems Cluster, information om aktiviteterne. Işık erklærede, at de varetager et meget vigtigt projekt for fremtiden for Eskişehir-industrien, og erklærede, at de arbejder sammen for at gøre vores by til et centrum inden for jernbanesystemer.

Tyrkiets taler om, er ved en korsvej letbanesystemer grupperet, at etableringen af ​​21 2011 i juni og sagde, at der nu er tæt 60. Işık understregede, at de har brug for menneskelige ressourcer med høj teknisk kompetence, og understregede, at unge mennesker skulle få flere muligheder, og kvaliteten af ​​erhvervsuddannelsen skulle øges mere.

Tülomsas General Manager Avcı oplyste, at ca. 2004 millioner TL er blevet omdannet til indenlandsk produktion inden for omfanget af placeringen af ​​importerede materialer siden 350, og at de har opnået 86-lokaliseringshastighed i manøvrerbar lokomotivproduktion.

Direktør Avcı understregede, at de ønskede at deltage i Altay Tank-projektet, som er en indenlandsk produktion, og sagde, "Tülomsaş har med succes realiseret adskillige fælles projekter med både indenlandske og udenlandske virksomheder med de erfaringer, den har hidtil opnået."

Eskişehir industri af Çakacak guvernør talte om det store potentiale i den nærmeste fremtid Tyrkiet Eskişehir industrien og inden for jernbanesystemer i verden i denne viden, til at dele deres teknologi og produktionsmuligheder, sagde han, det ville deltage.

Guvernør Çakacak sagde, at undersøgelsen, der blev udført, begge bidrog til udviklingen af ​​vores land inden for industri og økonomi i landet og takkede interessenterne i jernbanesystemklyngen for deres hengivne indsats. I sin udtalelse om, at vores stat lægger stor vægt på jernbanesystemindustrien i de senere år, sagde guvernør Çakacak, at generaldirektoratet for Tülomsaş er en meget vigtig institution for økonomien i vores land og vores provins.

Imiz Vores provins, der er blevet en af ​​de førende byer inden for fremstilling og eksport af højteknologiske produkter i vores land, er centrum for luftfarts- og jernbanesektorerne. Vi er stolte over at have en sådan infrastruktur. Konuşan guvernør Çakacak sagde: “Eskişehir-industrien vokser og udvikler sig dag for dag. Ud over en vigtig organisation som Tülomsaş, ved vi, at begge vores universiteter arbejder meget vellykket med Rail Systems Cluster. ”

Eskişehir stedfortræder Avcı understregede behovet for at mobilisere Eskişehirs potentiale til at konkurrere med verden og takkede alle, der bidragede til mødets organisering.

Eskişehir stedfortræder Günay erklærede, at det nyåbnede Eskişehir tekniske universitet vil give store bidrag til vores provins. Günay talte om betydningen af ​​produktion med høj værditilvækst i sin tale.

Eskişehir stedfortræder Çakırözer understregede, at Tülomsaş er hundrede flux af vores historie, og at den indenlandske produktion bør øges.

Anatolien, teknisk og Osmangazi University i Eskişehir om, at de altid ville støtte det arbejde for udviklingen af ​​rektor Gundogan sagde, "ikke af Eskisehir i Tyrkiet i verden vil gøre Rail Systems Center." Han sagde.

Taler på mødet sagde Eskişehir Osmangazi universitets viserektor Çabuk, at de forsøger at støtte jernbanesystemer-projekterne, der blev realiseret i vores by sammen med deres ekspertpersonale.

Produktion af installationen består af bare at sige, at krigen Özaydemir, citerer hans erfaring i erhvervslivet, at Tyrkiet ikke har tid at spilde og ønskede at give støtte til den indenlandske produktion.

Railway News Search

Vær den første til at kommentere

Yorumlar