Vigtigheden af ​​cyklen vil blive mindet med 'Husk din cykel Eskişehir' -logan

husk din cykel, vigtigheden af ​​cyklen vil blive husket med sloganet af eskisehir
husk din cykel, vigtigheden af ​​cyklen vil blive husket med sloganet af eskisehir

Eskişehir Metropolitan Municipality forbereder sig på at styrke sine investeringer i offentlig transport i byens centrum med cykelveje, der overholder standarderne. Inden for projektets omfang, der er inkluderet i Eskişehir Transportation Master Plan, blev de eksisterende cykelveje forbedret, og et nyt vejnet blev bestemt med cykelforeninger. Inden projektet blev implementeret, blev cyklens betydning planlagt at blive mindet om Eskişehirs befolkning ved de forskellige begivenheder med sloganet "Husk din cykel Eskişehir" fra Metropolitan Municipality.


I Eskişehir, som er en by, der er egnet til cykeltransport på grund af dens flade geografi, vil vanen med at bruge cyklen som et transportmiddel i de forgangne ​​år mindes borgerne. Cyklenettet, som er inkluderet i Metropolitan Kommunes strategiske plan og har en stor plads i Eskişehir Transportation Master Plan, integreres i offentlig transport og aktiveres i bytransport. I denne sammenhæng har Metropolitan Municipality, i samarbejde med cykelforeninger og ikke-statslige organisationer, taget skridt til at forbedre de eksisterende veje og skabe byens vigtigste cykelakse mellem de vigtige offentlige institutioner i centrum, Anadolu University og Eskişehir Osmangazi University.

WRI Tyrkiet og partner i Holland Bicycle konsulat samarbejde 'Come Tyrkiet cykel' projekt tre pilot byer fra én Eskisehir han mindede om, at borgmester Yılmaz Büyükerşen "især Sugar Factory i de forløbne år, Tulomsas, store fabrikker af vores arbejdere som Textile Factory blev nået med cykler. Parallelt med udviklingen i bilindustrien gik biler og endda biler ind i hvert hjem. Det blev et køretøj til sportsaktiviteter snarere end et køretøj til transport af cykler. Byer er dog ikke længere i stand til at håndtere det stigende antal køretøjer. Derfor bør vi som samfund huske værdien af ​​cykler igen, og som lokale regeringer bør vi udvikle politikker i overensstemmelse med denne forståelse. I den forbindelse WRI Tyrkiet er en af ​​tre pilot udvalgte byer i dette område. Som en del af projektet blev der afholdt en workshop i vores by i oktober, og cykelfællesskaber og medarbejdere fra vores kommune mødtes. Idéerne fra foreninger og ikke-statslige organisationer er meget værdifulde for cykelruter, der overholder standarddimensionerne, som vi også tildeler et stort sted i vores Transport Master Plan. Fordi cykelsamfund består af vores medborgere, der bruger cyklen til transport og ser problemerne i byens centrum. Vi planlægger at etablere et 3 kilometer langt cyklenetværk i vores by, hvis hovedakse er mellem universiteter, og at integrere dette cyklenetværk i cykelparker og offentlig transport. ”

Dette indikerer, at starten af ​​studiet og formand Büyükerşen mulighed og vil blive gennemført, WRI cykel gennem forskellige aktiviteter til Eskisehir i Tyrkiet og sagde, at de mindede om betydningen af ​​partnerskab. Büyükerşen sagde: ”Vi havde en kampagneforberedelse med cykelsamfund på mødet i oktober. I den forbindelse ønsker vi på den anden side at øge vores folks interesse for cykler og minde dem om cyklernes betydning i offentlig transport. Til dette formål åbner vi først en udstilling, som vi annoncerer via bilboards og sociale medier, og vil gerne skabe nostalgiske cykler og cykelfotos fra vores medborgere. Vi ønsker at vise, at arbejde, hjem, marked, skole kort sagt overalt kan nås på cykel, og dette er gjort meget effektivt i de sidste år. Først og fremmest starter vi kampagnen med at sige 'Husk din cykel Eskişehir' ”.

Med oplysning om, at kampagnen starter snart og vil blive annonceret på billboards og sociale medier, erklærede embedsmænd i Metropolitan Municipality, at nostalgiske cykler og fotografier af cykler vil blive samlet ved at gå til borgernes hjem. Myndighederne understregede også, at denne kampagne fortsætter med forskellige begivenheder i løbet af året.


sohbet

Feza.Net

Vær den første til at kommentere

Yorumlar

Relaterede artikler og reklamer