Præsident Soyer deltog i åbningen af ​​MAKTEK Izmir-messen

Præsident Soyer Maktek deltog i Izmir-messen
Præsident Soyer Maktek deltog i Izmir-messen

Izmir borgmester Tunç Soyer deltog i åbningen af ​​MAKTEK İzmir Fair. Deltagelse i messen MAKTEK (værktøjsmaskiner, metalbearbejdningsmaskiner, holder-skæreværktøjer, kvalitetskontrol-målesystemer, CAD / CAM, PLM software og produktionsteknologimesse), hvor 370-virksomheder fra 17 lande fandt sted, sagde præsident Soyer, At afsløre Izmir historiske fortid og gøre vores by modstandsdygtig over for de økonomiske skrøbeligheder i verden med vores land. Vi sigter mod at tiltrække investorer og innovationer fra forskellige dele af verden til Izmir for at få en livlig og levende økonomi. Vi har dog også til formål at gøre Izmir til en by, der producerer innovation og innovation ”.

MAKTEK Fair, som er en af ​​de største mødeplatforme i værktøjsindustrien, vil sigte mod et forretningsvolumen på 500 millioner dollars inden for rammerne af MAKTEK Fair, der vil vare i fire dage.

Industri- og teknologiminister Mustafa Varank, İzmir guvernør Erol Ayyıldız, Izmir borgmester Tunç Soyer, AKP næstformand Hamza Dağ, TÜYAP Fair Organisation General Manager İlhan Ersözlü, Machine Manufacturer Association (MİB) Emre Gencer, Machine Tools Industry and Business People Association TİAD) Præsident Fatih Varlık deltog også i åbningsceremonien.

Mål At afsløre Izmir historiske fortid

Præsident Soyer understregede, at Izmir udmærker sig i at være en af ​​de rigeste og mest udviklede byer i verden, og at som en havneby foregik det meste af handelen i verden i 1800, fortsatte præsident Soyer sine ord som følger: Vi mener, at det er ufuldstændigt at beskrive dens økonomiske udvikling og fremtid med nutiden.

Izmir Metropolitan Municipality betragter ikke økonomien som et rent teknisk problem. For at bringe denne identitet af Izmir til overfladen evaluerer den økonomien ud af skyggen af ​​eksisterende tilgange.

Fordi økonomiske skrøbeligheder; udvikling af nye tilgange i byer og økonomi det viser os, at vi er nødt til at beskæftige os med natur, demokrati, kultur, kunst og mange andre spørgsmål.

I denne sammenhæng har Izmir Metropolitan Municipality udarbejdet en omfattende strategi. Vores mål er at afsløre Izmir historiske fortid og gøre vores by modstandsdygtig over for de økonomiske skrøbeligheder i verden med vores land.

At have en levende, levende økonomi; Vi sigter mod at tiltrække investorer og innovationer fra forskellige dele af verden til İzmir. Vi har dog også til formål at gøre Izmir til en by, der producerer innovation og innovation. ”

Izmir vil være seværdigheder

Soyer oplyste, at de forestiller sig et Izmir, der udvikler sig med innovative ideer inden for teknologi og industri og er et attraktionsområde for mange forskellige sektorer over hele verden.

MAKTEK Izmir Fair deltog i åbningen af ​​Industri og Teknologi minister Mustafa Varank, "Tyrkiet vil garantere den nationale sikkerhed ved at tage afgørende skridt, at forberede et stærkt fundament i den voksende økonomi. en indikator for dette arbejde af internationale investeringer interesse over for Tyrkiet. Den kommende periode, den nye succeshistorie af Tyrkiets økonomi, jeg håber at hele verden vil blive vidne til, "sagde han.

Maskinværktøjer Industrialists 'and Business People's Association (TİAD) Præsident Fatih Varlık sagde, at teknologiorienterede produkter er i forkant på messen i år, og nye teknologier relateret til forsvars-, rum- og bilindustri vil blive vist.

Railway News Search

Vær den første til at kommentere

Yorumlar