Keltepe Ski Center forbereder sig til vintersæsonen

keltepe skicenter gør sig klar til vintersæsonen
keltepe skicenter gør sig klar til vintersæsonen

Karabük guvernør Fuat Gürel undersøgte infrastruktur- og vejudvidelsesarbejder indledt af provinsielle specialadministrationshold på vejen til Keltepe Ski Center og modtog information fra myndighederne.


Med oplysning om, at det materiale, der skulle bruges i infrastruktur og vejudvidelsesarbejder, blev leveret af den mobile knuser og stenbruddet, der var beliggende i Brasslik-distriktet, gav provinsministeriets generalsekretær Mehmet Uzun information til guvernøren Fuat Gürel om værkerne.

Guvernør Gürel, der også varetager inspektioner i Keltepe Ski Center underdagsfaciliteter, instruerede generalsekretæren for den specielle provinsielle administration Mehmet Uzun og provinsdirektøren for ungdom og sport Coşkun Güven om at udarbejde gennemførlighedsrapporter ved at gennemføre de nødvendige undersøgelser til udvidelse af parkeringspladsen, opførelsen af ​​toiletter og masjids.

Guvernør Gürel, der foretog en kort evaluering efter undersøgelserne; ”Vi satte Keltepe Ski Center i brug som daglige faciliteter i den forløbne vintersæson, og det har været meget efterspurgt fra det øjeblik, vi tog det i brug. Med hensyn til vinterturisme viste det funktionen at være den nyeste facilitet i vores region, vi var vært for gæster uden for provinsen og fra de omkringliggende byer. Vi vil forberede asfalt til infrastrukturen på 4 km, 1.5 km i alt, som vi ikke kunne asfalt på grund af murene, vi byggede ved landsbypassagerne med den 5.5 km vej, vi udvidede sidste år. Vores specielle ledelsesteam forbereder vejens infrastruktur. Når disse ting er gjort, vil vi lave vejens asfalt og sætte den i brug.

Jeg er virkelig interesseret i dette arbejde, som vi udførte i disse hårde tider. Mens vi kæmper mod coronavirus-epidemien med al vores styrke, følger vi også vores projekter og arbejder med dem. Vi er en stærk stat, en stærk nation. Mens vi bekæmper epidemien på den ene side, følger vi også de arbejde, der skal gøres i hele vores by. Vi forbinder ikke kun vores Ski Center med vinterturisme, men også hvordan vi kan bruge det gennem sæsonen. Samtidig planlægger vi foranstaltninger til at forhindre de problemer, vi har oplevet i den seneste sæson, og som vores borgere har rapporteret.

Jeg vil gerne takke vores stedfortrædere, der følger de investeringer, der skal foretages i byen, inden ministerierne, vores ledere og deres teams og deres ledere og ansatte i vores private administration. Jeg vil også gerne takke vores parlamentsmedlemmer og ledere, der har bidraget til opførelsen af ​​Keltepe Ski Center fra idéfasen til denne fase. Forhåbentlig bringer vi gode investeringer til vores by sammen. ” han talte.

Guvernør Fuat Gürel blev ledsaget af generalsekretæren for den specielle provinsielle administration, Mehmet Uzun, og provinsdirektøren for ungdom og sport Coşkun Güven.

Dette diasshow kræver JavaScript.Vær den første til at kommentere

Yorumlar