Aktivt liv vil blive opmuntret i løbet af den europæiske mobilitetsuge

Aktivt liv vil blive opmuntret i løbet af den europæiske mobilitetsuge
Aktivt liv vil blive opmuntret i løbet af den europæiske mobilitetsuge

Den europæiske mobilitetsuge fejres med en række begivenheder mellem 16. og 22. september under koordinering af UMT. Præsident Ekrem Yüce sagde, ”Spredningen af ​​alternative transportmetoder i stedet for individuelle køretøjer, præferencen af ​​cykel- og fodgængertransport og brugen af ​​offentlig transport er meget vigtige for både et sundt liv og en social orden. Ved denne lejlighed lykønsker jeg den europæiske mobilitetsuge og ønsker, at de programmer, der øger bevidstheden, er gavnlige ”.


Sakarya Metropolitan Municipality, Turkey Union of Municipalities of koordination Sakarya Youth and Sports Provincial Directorate, Cyclists Association Sakarya Branch Sakarya Bicycle and Outdoor Sports Association Mellem 16. og 22. september med samarbejdet 'fejrer den europæiske mobilitetsuge videre med en række begivenheder. Årets tema for arrangementet, der har været afholdt med et andet tema hvert år siden 2002, vil være 'Zero Emission Mobility for All'.

Aktivt liv vil blive opmuntret

16. september begynder onsdag den 22. september, tirsdag og fortsætter indtil dagen for begivenheden, hvor alle borgere, formand Ekrem Yüce, inviteres, "En sammenslutning af tyrkiske kommuner optræder ved begivenheden i vores by i samordning med vores europæiske mobilitetsuge. Vi opfordrer vores borgere til at leve et aktivt liv med et andet program hver dag indtil tirsdag den 22. september. Spredningen af ​​alternative transportmetoder i stedet for individuelle køretøjer, præferencen af ​​cykel- og fodgængertransport og brugen af ​​offentlig transport er på et meget specielt sted for både sundheds- og transportkomfort. Ved denne lejlighed lykønsker jeg den europæiske mobilitetsuge og ønsker, at de programmer, der øger bevidstheden, er gavnlige ”.

Begivenheder starter med åbningsprogrammet

I år starter mobilitetsuge-aktiviteterne, der afholdes med temaet "Zero Emission Mobility for Everyone" onsdag den 16. september med åbningsprogrammet og lanceringen af ​​projektet 'Let's Pedal in the Black Sea', der er støttet af EU, og der arrangeres en rundvisning med deltagerne i Sunflower Bicycle Valley. . Inden for rammerne af koronavirusforanstaltninger starter åbningsprogrammet, der organiseres under overholdelse af maske-, socialafstands- og hygiejnereglerne, kl. 18.00 i Sunflower Bicycle Valley.

Sakarya går på arbejde på cykel

Efter åbningsprogrammet starter mobilitetsugens aktiviteter torsdag den 17. september og fortsætter med begivenheden på sociale medier ved navn 'Sakarya Going to Business by Bicycle', der varer hele ugen. Borgere, der går på arbejde med deres cykler, får cykler til 5 personer blandt de videoer, der kommer under indlægget, der er delt med tagget # SakaryaİineBicycleGidiyor på SakaryaBlds twitteradresse, som er den officielle konto for Metropolitan Municipality. Det vil møde deltagerne i overraskelsesgaver. Fredag ​​den 18. september fortsætter aktiviteterne med "Safe Driving Training for Children" i Sunflower Bicycle Valley. Sikker kørselstræning gives til børn kl. 14.00:XNUMX.

Bevidsthed om aktivt liv vil blive skabt

Aktiviteterne i mobilitetsugen fortsætter lørdag den 19. september med et besøg i Veterans Association. Konvojen, der bevæger sig på en cykel foran Metropolitan Kommune på grund af 19. september Veterans Day, når Veterans Association via Çark Street og National Garden. Arrangementet, der er organiseret for at øge bevidstheden om det aktive liv, starter kl. 14.00:20. Om morgenen søndag den 21. september fortsætter mobilitetsugens aktiviteter med morgensport og træningsprogram, der afholdes i National Garden. Om aftenen mandag den XNUMX. september afholdes de berømte sportsmandssamtaler og filmvisninger i Millet Garden.

Aktiviteterne slutter med en bytur

I det sidste program for mobilitetsuge-aktiviteterne afholdes en bytur i anledning af "World Car Free Day". Byturen, der starter fra Yeni-moskeen, fortsætter på Boulevard og Çark Caddesi og slutter ved hirsehaven. Mens alle borgere er inviteret til byturen, der starter kl. 11.00:XNUMX, erklærede Metropolitan Kommune, at bevidsthed om aktivt liv vil blive skabt med aktiviteter, der skal afholdes gennem mobilitetsugen i Europa, vores land og vores by.chat


Vær den første til at kommentere

Yorumlar