Mountain Bike Marathon verdensmesterskabet begynder i morgen

Mountain Bike Marathon verdensmesterskabet begynder i morgen
Mountain Bike Marathon verdensmesterskabet begynder i morgen

Åbningsplanen og tidsplanen for verdensmesterskabet i mountainbike i 23, som afholdes i Sakarya mellem 25. og 2020. oktober, er blevet annonceret. Mesterskabet, der åbnes kl. 23 fredag ​​den 20.00. oktober, varer i to dage og slutter med et kæmpe løb søndag den 25. oktober. Præsident Ekrem Yüce inviterede alle borgere til Sunflower Bicycle Valley for at opleve spændingen ved mesterskabet.


Åbningsplanen og tidsplanen for verdensmesterskabet i mountainbike i 23, der afholdes mellem 25. og 2020. oktober, arrangeret af Sakarya Metropolitan Municipality, er blevet annonceret. Åbningsceremonien for det kæmpe mesterskab, der afholdes for første gang i Sakarya i regi af formandskabet, afholdes fredag ​​den 23. oktober kl. 20.00 i Sunflower Bicycle Valley. Sakarya EXPO-område, der vil kaste lys over vores bys historiske, kulturelle, kunstneriske og lokale liv inden verdensmesterskabet i mountainbike i 2020, forbliver åbent i 4 dage.

Mesterskabet begynder

Arrangementerne i mesterskabet, der vil vende hele verdens øjne mod Sakarya, starter med Gran Fondo-løbene lørdag den 24. oktober. Til Sakarya Gran Fondo-løbene, hvor alle cykelentusiaster vil konkurrere, starter deltagerne lørdag den 24. september kl. 9.30:50 fra Sunflower Bicycle Valley. Den korte bane er 100 og den lange bane er 14.00 kilometer. Pedalerne, der skal drejes på den nordlige Marmara Highway-rute, vil være åbne for alle amatørcyklister. Lørdag mellem 17.00:15.00 og XNUMX:XNUMX udføres atletregistreringer og akkreditering. Pressekonferencen til mesterskabet afholdes samme dag kl. XNUMX:XNUMX i Sunflower Bicycle Valley.

Den sidste dag i mesterskabet er søndag den 25. oktober

De løb, hvor verdensberømte cyklister vil konkurrere med hinanden, afholdes søndag den 25. oktober. Løbene, der sendes direkte fra mange lokale og udenlandske kanaler, starter kl. 12.00 i herrekategorien og kl. 12.30 i kvindekategorien. Mestercyklister vil kæmpe om verdensmesterskabet på 110 km for mænd og 81 km for kvinder. Præmieoverrækkelsen af ​​mesterskabet afholdes, når de konkurrenter, der får grader i deres kategorier, når slutpunktet.

EXPO officielle åbning er fredag ​​23. oktober

Mange gæster fra Tyrkiet og udlandet vil komme til Sakarya for at kæmpe mesterskabet, der afholdes for første gang i vores land, som er en af ​​de mest prestigefyldte organisationer i verden. Sakarya EXPO, der er etableret på et område på 28 tusind kvadratmeter for at bidrage til promovering af byen i den gigantiske organisation, hvor Sakarya vil blive introduceret til verden, begivenheder, cykelshow, konkurrencer, underholdningsshow, folkedanse, uddannelsesaktiviteter vil blive præsenteret for deltagerne, og overraskelsesgaver vil blive præsenteret for borgerne i 4 dage. Der vil også være mesterskabs sponsorer, verdensvirksomheder og distriktskommuner i marken. Alle borgere blev inviteret til begivenhederne, hvor overraskelsesgaver ville blive uddelt.

Invitation fra præsident Yüce til mesterskabet

Metropolitanske borgmester Ekrem Yüce inviterede alle borgere til Sunflower Bicycle Valley for at opleve spændingen ved mesterskabet og sagde: ”Vi er kommet til sidste øjeblik. Vi er vært for mesterskabet i Sakarya i weekenden. Vi ønsker at mødes i Sunflower Bicycle Valley til mesterskabet, hvilket vi finder meget vigtigt for promoveringen af ​​vores by. Jeg opfordrer alle mine medborgere til at være vidne til disse specielle øjeblikke ”.

Kalenderen for mesterskabet, der afholdes mellem 23. og 25. oktober, er som følger;

23. oktober fredag

 • 13.30 - Sakarya EXPO officielle åbning
 • 20.00 - Åbningsceremoni

24. oktober lørdag

 • 09.30 - Gran Fondo-løb
 • 14.00 / 17.00 - Registrering og akkreditering af atlet
 • Kl. 15.00 - Pressekonference

25. oktober søndag

 • Kl. 12.00 - Verdensmesterskab Start herrekategori
 • 12.30 - Verdensmesterskab Start Kvindekategori
 • Prisoverrækkelse (efter de første 3 atleter ankommer)

Sakarya EXPOs aktivitetsplan er som følger;

 • 23-24-25 november - 10.00 / Åbning - 22.00 / Afslutning
 • 12.00 / 17.00 - Børneworkshops
 • 19.00 / 22.00 - Band, mehteran og folkedans forestillinger

sohbet

Feza.Net

Vær den første til at kommentere

Yorumlar

Relaterede artikler og reklamer