Sultan Abdülhamid Han Street vil lette Istanbul vejtrafik

sultan abdulhamid han street vil aflaste Istanbul vejtrafik
sultan abdulhamid han street vil aflaste Istanbul vejtrafik

Konya Metropolitan borgmester Uğur İbrahim Altay og Seljuk borgmester Ahmet Pekyatırmacı undersøgte Sultan Abdülhamid Han Street, som er under opførelse af Metropolitan Municipality.

EN NY BESTEMMELSE FOR TRAFIKOPERATION MELLEM SELÇUKLU, MERAM OG KARATAY


Borgmester Altay sagde, at de udfører vigtige arbejder for at lette trafikken i Konya, at når de nye gader under opførelse er færdige, vil der opstå en meget vigtig lettelse i bytrafikken. Borgmester Altay sagde, at Sultan Abdülhamid Han Avenue vil være en vigtig gade, der vil reducere trafikken på Istanbul Road, ”I den første fase udføres arbejder på et område på 4,5 kilometer. Således fortsætter værkerne i området op til Beyhekim Street og Keçili Canal med fuld intensitet. På den ene side afholdt KOSKİ bud på kanalen mellem Sille Road og Keçili Canal. Vi laver en ordning på kanalen. Således har vi på begge sider af kanalen afsløret forbindelsesveje, der forbinder denne gade. Forhåbentlig har vi afsluttet Sultan Abdülhamid Han Street, som forbinder Beyhekim Street og Sille Road i midten af ​​2021. Således vil et nyt arrangement komme til trafikstrømmen mellem Seljuk, Meram og Karatay. Held og lykke til vores by. " brugte udtrykkene.

Det giver mere behagelig transport

Seljuk-borgmester Ahmet Pekyatırmacı sagde: ”Vi laver seriøse planer for transport af vores by. Med investeringen foretaget af vores Metropolitan Kommune håber jeg, at vi har dannet en vigtig hovedakse ikke kun for vores Seljuks, men også for vores Konya. Sultan Abdülhamid Han Street vil være en meget vigtig hovedakse, der forbinder Seljuk og Meram, fra Beyhekim District til Meram Medicinske Fakultet og Köyceğiz-regionen. Held og lykke allerede. " sagde.

Sultan Abdülhamid Han Street, der har en samlet længde på 14.5 kilometer med sin cykelsti, fortove, median og asfalt og en vejbredde på 20 meter, koster 68 millioner lira eksklusive ekspropriation og infrastrukturinvesteringer.


sohbet

Vær den første til at kommentere

Yorumlar

Relaterede artikler og reklamer