Moderne og behagelig transport til MCBÜ

moderne og behagelig transport til mcbuye
moderne og behagelig transport til mcbuye

Med starten af ​​uddannelsesperioden på universitetet satte Manisa Metropolitan Kommune 25 meter elektriske busser i drift for at gøre transporten til MCBÜ mere behagelig og sikker. De elektriske busser, hvis software og design er XNUMX% indenlandske, modtog fuld karakter fra eleverne med deres nye teknologitjenester såsom USB -opladning og WIFI.

Manisa Metropolitan Kommune, der har den største elektriske køretøjsflåde i Tyrkiet med 22 biler, tog 25 nye 2-meters elektriske busser i drift med starten af ​​uddannelsesperioden på universitetet. I de moderne køretøjer, der begyndte at levere offentlige transporttjenester på ruten MCBÜ Muradiye Campus-Prison, MCBÜ rektor Prof. Dr. Ahmet Ataç, chef for transportafdelingen i Manisa Metropolitan Municipality Hüseyin Üstün, MANULAŞ General Manager Mehmet Özgür Temiz og Muradiye Private Public Bus Cooperative President Vedat Yılmaz testede de nye køretøjer med studerende.

“Vores hovedmål er vores børn”

Påpeger, at deres hovedmål er børn, MCBÜ rektor Prof. Dr. Ahmet Ataç sagde: “Vores børn bør komme til vores campus i bedre komfort. Lad dem deltage i klasser med mindre stress. Sammen med grønnere vores campus forsøger vi at levere den bedste transport. Den proces, vi gennemgår, er et meget godt eksempel på samarbejde mellem statsinstitutioner i Manisa, gensidig forståelse og støtte hinanden. Der er gjort multilateral indsats, ”sagde han.

“Vores mål om komfortabel og sikker transport”

Manisa Metropolitan Kommunes transportafdelingsleder Hüseyin Üstün erklærede, at de sigter mod at tilbyde komfortabel og sikker transport til studerende og sagde: ”Med den tanke, at kooperativet kan være utilstrækkeligt med aktiveringen af ​​Akgedik og åbningen af ​​universitetet, er elektriske busser blevet sat i brug på denne rute. Vi vil levere en behagelig transportservice til vores studerende. Vores planlægning var sidste år, men vores skoler blev lukket på grund af pandemien. Med universitetets åbningskalender startede vi den offentlige transporttjeneste. Vi ønsker succes til vores studerende, jeg håber, at vi tilstræber at tilbyde offentlig transport med tillid og komfort.

Moderne køretøjer kom i drift

Mehmet Özgür Temiz, General Manager for MANULAŞ, gav oplysninger om ekspeditionerne af de nye køretøjer, der blev taget i brug, og sagde: “Vi startede fælles rejser med vores kooperativ på den første uddannelsesdag på universitetet for at give en sikker og behagelig transport til vores studerende, med instruktion fra vores hovedstadsborgmester, hr. Cengiz Ergün. Vores første køretøj afgår fra Manisa klokken 7.30 om morgenen. Samtidig letter et køretøj fra Muradiye kl. 7.45. Vi afgår dog fra Manisa 6 gange og fra Muradiye 6 gange om dagen. Vi er på banen sammen for at give vores studerende sikker og behagelig transport. Muradiye Private Public Buses Cooperative President Vedat Yılmaz udtalte, at de yder service i det nuværende område med 69 køretøjer og sagde: "Vi vil fortsat betjene vores studerende og vores by sammen med vores Metropolitan Kommune."

Afgangstid og ruteinformation

Rute- og tidsoplysninger for Manisa Center- MCBÜ Muradiye Campus, som vil tjene på linje 306, er som følger; Fængsel-Mental Sundhed- Station-Lærerens Hus-Gamle Garage- Chaufførforening-Magnesia AVM- CBU Hospital- Retshus- Bankalar Caddesi-Muradiye Campus. Afgangstider fra Manisa Center: 7.30, 9.30, 12.00, 13.30, 15.30, 17.00, Muradiye Campus afgang; 7.45, 9.15, 12.00, 13.45, 15.30, 17.15.

Rail Industry Show Armin sohbet

Vær den første til at kommentere

Yorumlar