Årsrapport for 2019 godkendt i IMM-forsamlingen

iett's årsrapport blev godkendt i ibb-forsamlingen
iett's årsrapport blev godkendt i ibb-forsamlingen

I mødet, der blev afholdt på IMM-forsamlingen, blev ”IETT-årsrapporten for 2019”, der blev forelagt af IETT-generaldirektør Alper Bilgili, godkendt af forsamlingen. Bilgili henledte opmærksomheden på besparelserne i IETT og sagde: ”Med stigningen i tjenester blev passagertilfredsheden også øget ved at betjene i gennemsnit 2 millioner flere passagerer om måneden. Med denne model blev sejladsen reduceret fra 1,94 procent til 0,91 procent, og med alle disse forbedringer blev 2019 millioner TL gemt i 225 ”. Bilgili sagde også, at IETT's indtægtsbudget er 2 milliarder 567 millioner og udgiftsbudgettet er 2 milliarder 160 millioner.


Forsamlingen i Istanbul Metropolitan Municipality (IMM) afholdes midlertidigt på den tredje samling i juli i Yenikapı Eurasia Show and Art Center på grund af pandemien. Efter at have drøftet punkterne på dagsordenen blev IETT-generaldirektoratet for 2019 Finansielt budget endelig konto og balance og revisorrapport forelagt parlamentet af general manager Alper Bilgili.

ALPER BİLGİLİ: "VI FREMSKRIVER Hurtigt med dens virkelighed for at være en innovativ institution"

General Manager Bilgili, der startede sin tale med at oplyse, at IETT er en dynamisk institution på grund af dens 149 års historie, erfaring og på samme tid åben for innovationer, sagde: ”IETT organiserer, fører tilsyn med, koordinerer offentlige transporttjenester i et holistisk perspektiv og til at imødekomme vores passagers behov. Han handler med det formål at styre sektorviden. ” Bilgili trak også visionen om IETT som "At være en førende organisation, der letter bylivet ved at gøre offentlig transport attraktiv med sin forståelse af bæredygtighed" og sagde, "Vi bevæger os hurtigt mod fremtiden for offentlig transport med bestræbelserne på at være en retfærdig, følsom, deltagende, pålidelig og innovativ institution."

VI Dækkede 76 millioner kilometers

Bemærk at IETT leverer service 5/63 med sine 7 ansatte, delte Bilgili følgende oplysninger:
”Vi leverer tjenester til vores passagerer i vores 3 garager og 65 platforme til vedligeholdelse, reparation og rengøring af vores 15 køretøjer, som alle er egnede til handicappet adgang. Vi tilbyder offentlig transport til hvert hjørne af Istanbul, med i alt 68 tusind 8 stop, 739 tusind 4 åben og 969 13 lukket. I 708 rejste vi 2019 millioner kilometer med vores 2 462 busser, der betjente 815 linjer og 5 millioner passagerer med 275 millioner flyvninger. I Metrobus har vi dækket 143 millioner kilometer ved at betjene vores 603 millioner passagerer med vores 7 køretøjer i 2 linjer og 600 millioner 298 tusind gange. I 76 var vores linjenummer 2019 procent sammenlignet med 2018; vores antal fly er 5 procent; vi har øget vores kilometertal med 10 procent og vores passagerantal med 14 procent. ”

Ved at fremhæve de aktiviteter, de udførte i 2019 på linje med syv strategiske mål, fremhæver Bilgilis præsentation følgende: "Under overskriften" Etablering og forbedring af det integrerede forvaltningssystem for offentlig transport ", som er det første af vores strategiske mål, der sikrer fuld integration i transport, sikrer styring af krav til offentlig transport, Vi udvikler og implementerer projekter for at etablere et effektivt inspektionssystem og institutionalisere privat transport. Til dette formål har vi med forretningsplanlægningssoftware sikret den optimale udarbejdelse af forretningsplaner, sikret hurtig tilpasning til forskellige perioder med densitet, øget effektiviteten med optimering af førerkøretøjer og valg af køretøjstype i forhold til passagertætheden. ”

Vi åbnede 69 nye linjer

”Inden for rammerne af planlægningen af ​​buslinjer integreret med metroen i vores by, gennemførte vi forberedelser og simuleringer af speciel linjefødelinje og prismodel med en speciel software. Vi åbnede 2019 nye linjer i 69 ved at imødekomme vores passagers behov og fortsatte med at forbedre vores servicenet for offentlig transport. ”

VI LEVEREDE 4 tusinder 605 UDGIFTER

”Vi fortsatte med at betjene personale og vedligeholdelsestjenester for nogle af IETTs busser ved hjælp af konkurrencedygtige omkostningsfordele på markedet og øgede således dagligt 4 ture i Istanbul. Med stigningen i tjenester blev passagertilfredsheden øget ved at betjene i gennemsnit 605 millioner flere passagerer om måneden. Med denne model blev sejladsen reduceret fra 2% til 1,94%, og med alle disse forbedringer blev 0,91 millioner TL gemt i 2019. ”

VI BESPARET 10 MILION BESPARINGER I BRÆNDSTOF

”Som IETT leverer vi vores brændstof med et årligt åbent bud. Sammenlignet med det foregående bud øgede vi vores diskonteringsrente med 2 procent i forhold til pumpesalgsprisen og sparede cirka 10 millioner TL årligt. Ved at fortsætte vores praksis med at udføre årlige obligatoriske inspektioner af vores køretøjer i vores egne garager uden at gå til inspektionsstationen, har vi gemt cirka 700 tusind TL med hensyn til brændstof og personale. Derudover har vi med denne ansøgning reduceret død kilometer og rejsetab. ”

Vores køretøjer revideres af det mekaniske ingeniørrum

”Alle vores serviceområder i vores by; Vi arbejder for at levere en offentlig kvalitetstjeneste af bedre kvalitet til Istanbulites ved at inspicere dem med hensyn til information, miljøpåvirkning, tilgængelighed, sikkerhed, komfort, passagertjenester, tid og bekvemmelighed. I denne forbindelse blev der i 2019 foretaget i alt 2 565 inspektioner i alle serviceområder og offentlig transportkøretøjer af IETT, og nødvendige forbedringer blev foretaget. Bortset fra IETT-inspektører og vedligeholdelsesfirmaer blev busvedligeholdelsesaktiviteter også revideret af en uafhængig institution, Chamber of Mechanical Engineers. Som et resultat af revisionen blev der påbegyndt forbedringer på baggrund af konklusionerne. ”

Vi avancerede det sorte kasse-system

”Vi fortsatte med at udvide Black Box-systemet i vores Metrobus-køretøjer også i 2019. Vi er også begyndt at installere Black Box, som tidligere kun var tilgængelig på vores metrobuskøretøjer, til vores busser, der kører på internationale flyvninger. Takket være det sorte kasse-system kan vi nu handle mere præcist i at skabe bil-chauffør-operatørens scorekort ved at tilskynde til økonomisk og sikker kørsel og identificere forebyggende vedligeholdelsesbehov. For at forbedre vores servicekvalitet har vi afsluttet vedligeholdelses- og reparationsarbejde af elevatorer og rulletrapper i Metrobus. På denne måde reducerede vi klagerne fra rulletrapper og elevatorer i metrobus med 43 procent. ”

Vi reducerede antallet af ulykker

”En anden af ​​vores aktiviteter er det sikre køresystem, vi begyndte at bruge i vores metrobuskøretøjer. Vi har aktiveret kollision, opfølgningsafstand, kritisk tilgang, overtrædelse af bane og advarselssystem for fodgængerulykker i vores køretøjer, der tjener på metrobuslinjen med sikkert køresystem. På denne måde har vi reduceret de ulykker, der kan opstå på grund af førerfejl. Vi har også taget alvorlige skridt med hensyn til erhvervssikkerhed i Metrobus. Vi sørgede for, at der blev placeret advarselsskilte om hastighed ved stationens indgange, trådhegn blev trukket langs stationen, og der blev leveret sikker kørselstræning. Vi lavede dobbeltkomponent vejmaling og nye systemtunge barrierer. Takket være disse forbedringer formåede vi at reducere antallet af ulykker, der var 2018 pr. Hundrede tusinde ture i 18,05, til 2019 i 10,74, med 40 procent. Med de forbedringsaktiviteter, vi udførte, reducerede vi antallet af ulykker, der var 2018 pr. Hundrede tusinde ture i 46, til 42 procent i vores busser. ”

KLAGER KLAGER FORFALT

Mens IETT-relaterede opkald til İBB's ALO 153-linje steg kontinuerligt mellem 2015 og 2018, reducerede vi ansøgningerne, der blev modtaget af IETT med 2019 procent i 2018 sammenlignet med 4, som et resultat af de foranstaltninger, vi har truffet og forbedringer på området. Det lykkedes os at reducere vores antal klager pr. Tusinde ekspeditioner med 11 procent sammenlignet med året før. ”

IETTS ANVENDELSESEMPEL TIL LAND

”Den vellykkede praksis, vi har implementeret som IETT, følges af forskellige lande. I denne sammenhæng besøgte delegationer fra 2019 lande og forskellige offentlige transportforeninger i 8 IETT og holdt interviews med vores forskellige applikationer til sammenligningsformål. Der er behandlingsfaciliteter i 13 garager under vores administration. Ved at udvinde ca. 2019 tusind kubikmeter 142 tusind kubikmeter vand, der blev konsumeret i vores garager i 90, genvindede vi 63 procent af det vand, vi forbrugte. IETTs bestræbelser på at reducere vandaftrykket var inkluderet i dokumentaren "25 liter", der blev sendt på en international kanal og blev vist blandt de "mest succesrige applikationer" af offentligheden. "

Vores 9 kvindelige kørere er startet, vi vil certificere alle kørere

”Vores bestræbelser på at etablere et Transportakademi fortsatte i 2019 og forbedrede. I overensstemmelse med den aftale, der er underskrevet med UGETAM, stræber vi efter at give uddannelse og certificering til alle chauffører i offentlig transport, især IETT-medarbejdere. Derudover ser vi for os, at uddannelse til alle transportfolk over hele landet på akademiet vil blive etableret over tid. Ved at rekruttere kvindelige chauffører for første gang i IETT-historien sikrede vi, at 9 kvindelige chauffører begyndte at arbejde. Uddannelserne, vi leverede til vores ansatte, var 27 tusind 333 timers klassetræning og 12 tusind 194 timers fjernundervisning, i alt 39 tusind 527 timer. Således har vi leveret cirka 8,3 timers træning pr. Person. Vi fortsatte med at implementere den præstationsbaserede jobopgavemodel, vi udviklede til vores chauffører hos IETT. Med opdateringen foretaget i den ydelsesbaserede jobopgavemodel sikrede vi os, at der blev oprettet en mere retfærdig jobopgavemodel ved at opdatere resultatkriterierne. Med denne applikation har vi udviklet en ny software, der giver vores chauffører mulighed for at vælge de linjer, de vil arbejde i henhold til deres ydeevne. På denne måde reducerede vi klager over "stop overtrædelse" med 17 procent, "grov adfærd" klager med 13 procent, "ruteovertrædelse" klager med 16 procent, mens vi øgede vores "punktlighedsrate" med 7 procent. Som en del af Performance Development System belønte vi i alt 73 ansatte, heraf 137 embedsmænd og 210 arbejdere. ”

TALE blev lavet i gruppenes navn

Efter præsentationen af ​​Bilgili, Suat Sarı på vegne af İYİ-partigruppen, udtrykte Mevlüt Öztekin for AK-partigruppen og Birkan Birol Yıldız på vegne af Cumhuriyet Halk-partigruppen deres synspunkter på IETT-årsrapporten.

Afstemningen blev foretaget efter indlægene. Som et resultat af afstemningen blev årsberetningen for IETT i 2019 godkendt af IMM-forsamlingen.chat

Vær den første til at kommentere

Yorumlar