Tunnel bygges for at beskytte Nallıhan fuglereservat

Nallihan-tunnelen bygges for at beskytte fugleparadiset
Nallihan-tunnelen bygges for at beskytte fugleparadiset

Minister Karaismailoğlu forklarede, hvorfor de byggede den 1262 meter lange dobbeltrørs tunnel og derefter den 270 meter lange bro i Nallıhan District of Ankara, skønt de har midlerne til at bygge en delt vej.


Adil Karaismaloğlu, minister for transport og infrastruktur, gjorde observationer på vejen Ankara-Yenikent-Ayaş-Beypazarı-Nallıhan. Karaismailoğlu sagde, “112 kilometer af vejen Ankara-Yenikent-Ayaş-Beypazarı-Nallıhan blev afsluttet som en delt vej. På de 5 kilometer fortsætter opdelt vejbygning. Den ikke-delte vej på 23 kilometer mellem Nallıhan, hvorfra vi er. Jeg håber, at vi har taget beslutningen om dette og startet udbudsprocessen. Tunnelen, du ser bag os, er 1262 meter lang og består af en 270 meter lang dobbeltrørsbro. Selvfølgelig kunne vi passere her som en delt vej uden at bygge en tunnel, men vi bygger denne tunnel for at beskytte Nallıhan Bird Paradise. "Det er forberedt med stor hengivenhed, så fuglene og dyrelivet her ikke påvirkes."

Minister Karaismailoğlu foretog en række besøg og undersøgelser i Nallıhan-distriktet i Ankara i dag. Først og fremmest mødtes minister Karaismailoğlu, der besøgte Nallıhan AK Party District Municipality, senere med medlemmerne af AK Party District Office. Endelig fremsatte Karaismailoğlu vigtige udsagn, mens han foretog undersøgelser på vejbygningsstedet Beypazarı-Çayırhan-Nallıhan.

"Vi strikker hvert punkt knude for løkke."

Minister Karaisnmailoğlu sagde, at de har udført et stort arbejde i alle dele af landet, ”Vi strikker næsten hvert punkt for løkke. På den ene side laver vi åbninger, på den anden side lægger vi grundlaget. Vi foretager næsten revolutionerende investeringer inden for transport og infrastruktur. Vores land har taget et stort spring fremad i de sidste 18 år. "Vi laver utænkelige ting under ledelse af vores præsident."

Understreger, at de øgede længden af ​​den delte vej fra 6 tusind kilometer til 28 tusind kilometer, sagde Karaismailoğlu, ”For 18 år siden, da der var en 50 kilometer tunnel, øgede vi den til 600 kilometer. Vi øgede vores lufthavne fra 26 til 56. Vi øgede antallet af vores flypassagerer fra 30 millioner til 210 millioner. Der er udført meget utænkeligt arbejde. Disse fortsætter i stigende grad. I de kommende år vil vi fortsætte med at øge vores store fremskridt inden for jernbanen. Igen fortsætter vi med at styrke vores eksistens i rummet. Vi sender vores satellitter ud i rummet. Der laver vi vores magt og eksistens til hele verden ”.

"Vi tjente 28 milliarder lira brændstof og tid på en vej på 18 tusind kilometer."

Minister Karaismailoplu, der sagde: "Vi har bygget så mange veje og tunneler og spørger, hvad der skete, vi har tjent 28 milliarder lira brændstof og tid med denne 18 km vej kun" fortsatte hans ord som følger: "Bare dette? Når du ser på ulykkesstatistikkerne, forhindrede vi tusinder af ulykker til gengæld for 28 tusind kilometer vej. Vi reddede tusinder af liv. Alene på denne måde ser vi, at det er store virksomheder på verdensplan. Vi laver transport- og infrastrukturprojekter af højeste kvalitet på verdensplan og tilbyder dem til en af ​​vores borgere. Som vi altid siger, giver transport- og infrastrukturprojekter vitalitet og liv til det sted, de passerer som en flod. De øger beskæftigelsen, produktionen og turismen og styrker borgernes livskvalitet. Fra nu af fortsætter vores projekter i stigende grad. "

"Vi startede udbudsprocessen for den ikke-delte vejstrækning på 23 kilometer."

Da Karaismailoğlu bemærkede, at de befinder sig i Nallıhan Wildlife Protection-området, afgav han følgende erklæringer i sin erklæring:

”Dette er Nallıhan Bird Paradise, her bor 179 forskellige fugle. Den dobbelte rørtunnel, du ser bag os, er en forlængelse af vejen Ankara-Nallıhan. Det projekt, vi er på, er vejen Ankara-Yenikent-Ayaş-Beypazarı-Nallıhan. Vi taler om i alt 140 kilometer. 112 kilometer heraf blev afsluttet som en delt vej. På de 5 kilometer fortsætter delt vejbygning. Den ikke-delte vej på 23 kilometer mellem Nallıhan, hvorfra vi er. Jeg håber, at vi har taget beslutningen om dette og startet udbudsprocessen. Vi vil stille denne vej til rådighed for beboerne i Nallıhan og Ankara så hurtigt som muligt. Den dobbelte rørtunnel, du ser bag os, består af en bro på 1262 meter lang og derefter 270 meter lang. Selvfølgelig kunne vi passere her som en delt vej uden at bygge en tunnel, men vi bygger denne tunnel for at beskytte Nallıhan Bird Paradise. Det er forberedt med stor hengivenhed, så fuglene og dyrelivet her ikke påvirkes. Disse projekter, vi har udført, giver stor værdi her. Det vil også gøre det lettere at nå her. Derudover ligger dette sted på Aladağ-strømmen, som er en gren af ​​Sarıyer-dæmningen. Efter at have afsluttet bro- og tunnelkonstruktionerne her i slutningen af ​​2021 og gjort bud på den manglende 23 kilometer lange vej, vil Ankara-Nallıhan have en behagelig, sikker og sikker vej og tilføre værdi til regionen.

"Der er kun en investering på 5,7 milliarder dollars fra ministeriet for transport og infrastruktur mellem marts og oktober."

Minister Karaismailoğlu takkede præsident Recep Tayyip Erdoğan for hans støtte i deres arbejde og sagde: ”Vi lykønsker alle vores kolleger, ingeniører, brødre og søstre, der arbejder med stor tro og hengivenhed på vores byggepladser. Selv i denne epidemiperiode har vi taget de nødvendige forholdsregler på alle vores byggepladser siden marts. Vi har et team på hundreder af tusinder af mennesker, der arbejder hengiven uden at lukke nogen byggeplads. Vi udtrykker vores taknemmelighed over for dem. Takket være dem fortsætter vores projekter en efter en. På den ene side laver vi åbninger, på den anden side lægger vi grundlaget. Der er kun en investering på $ 5,7 mia. Fra ministeriet for transport og infrastruktur mellem marts og oktober. Mens hele verden kæmper for en epidemi, fortsætter vi med at øge vores investeringer ved at træffe foranstaltninger. I de kommende dage, når vi gennemfører vores projekter i Nallıhan og Ankara og bringer dem til vores borgere, vil deres lykke være en ære for os ”.


sohbet

Vær den første til at kommentere

Yorumlar

Relaterede artikler og reklamer