Medlemmer af pressen undersøgte investeringerne i Konya

Medlemmer af pressen undersøgte investeringerne i Konya
Medlemmer af pressen undersøgte investeringerne i Konya

Borgmester i Konya Metropolitan Municipality, Uğur İbrahim Altay, besøgte sammen med medlemmer af pressen Abdülhamid Han Street, Akyokuş Pavilion, Konya Wood A.Ş Nursery og Nation's Garden. Borgmester Altay sagde, at Abdülhamid Han Street, som forbinder Beyhekim Street og Meram Medical Faculty Hospital, er et vigtigt punkt i bytrafikken, at en afstand på 14,5 kilometer kan tilbagelægges på omkring 10 minutter. Med angivelse af, at Akyokuş-pavillonen, som vil bidrage til Konyas silhuet med sin arkitektur, og pavillonarrangementerne fortsætter i Akyokuş, understregede borgmester Altay, at Akyokuş vil blive et sted, hvor Konyas hyppige besøgende kommer igen med det udførte arbejde. Borgmester Altay udtalte, at Konya Nation's Garden, hvis jord blev givet af Metropolitan Municipality, er et nyt grønt område på 108 tusinde kvadratmeter i hjertet af byen med Nationalbiblioteket, vandrestier, sportsbaner, restaurant og cafeteria.

Præsident Altay, som først undersøgte den nyåbnede Sultan Abdulhamid Han-gade, sagde, at Abdülhamid Han-gaden, som er 14,5 kilometer lang, med tre baner på vej og tre baner, der forbinder Beyhekim-gaden og Meram Medical Faculty Hospital, udgør en ny hovedpulsåre.

AFSTAND PÅ 14,5 KM KAN FINDES PÅ 10 MINUTTER

Borgmester Altay udtrykte, at Abdülhamid Han-gaden er et vigtigt punkt i bytrafikken, og sagde: "Vi er på en af ​​de største gader, der er blevet bygget så længe på én gang. Det vigtigste problem for metropoler og metropoler er trafikken. Folk har alvorlige problemer i trafikken, især morgen og aften, for at komme fra et sted til et andet. Der er en omvendt trafiktæthed i vores by, især i Meram-regionen mod Seljuk i morgen- og aftentimerne. Som du kan se, er Abdülhamid Han Street, som vi åbnede for at aflaste Istanbuls ringvej, blevet til en meget brugt gade. Her fortsætter vi vores aktiviteter i forbindelse med signalværker. Især i området ved Meram Medical Faculty Hospital, med de nye parkeringspladser, som vi har bygget og laver, med aflastning af dette område, især i morgentimerne fra Meram til Selçuklu; Der er skabt en ny transportakse for vores borgere, der startede deres hjemrejse om aftenen.” han sagde.

Altay sagde, at som et resultat af forsøgene kan distancen på 14,5 kilometer tilbagelægges på omkring 10 minutter, sagde Altay: "Der er opnået en gevinst både ved at reducere tætheden på ringvejen og accelerere byggeaktiviteterne i denne region. På den anden side blev der udført vigtige undersøgelser af forbedringen af ​​Keçili-kanalen her. Dette sted kostede omkring 300 millioner liras.” sagde.

BYTRAFIKEN BLIR AFSLAPPET MED NYE GADER

Borgmester Altay bemærkede, at arbejdet fortsætter med at åbne nye gader, der vil lette bytrafikken, og fortsatte som følger: "Vi udfører i øjeblikket et seriøst ekspropriationsarbejde på Necmettin Erbakan Street. Ved denne lejlighed opstod en ny akse, der vil forbinde Fatih Caddesi med Meram Yeniyol og derfra til Chechenistan Avenue. Vi udfører også en seriøs undersøgelse på gaden Alparslan Türkeş. Vi fortsætter med at producere nye aksler, der vil forbinde Gaza Street med Karaman Street. Jeg håber, at vores nyåbnede gader, især Abdülhamid Han Street, vil være til gavn for vores by. Vi vil fortsætte arbejdet med reguleringen af ​​Konyas trafikafvikling. To nye udfletninger er nu udbudt. Forhåbentlig planlægger vi at lægge grundlaget for dem så hurtigt som muligt. Derfor sigter vi mod at opfylde vores løfter inden udgangen af ​​2023. Jeg vil gerne takke alle mine venner, der har bidraget.”

AKYOKUŞ KASRI VIL BIDRAGE TIL KONYAS SILHOUET

Borgmester Altay sagde i forbindelse med evalueringer på Akyokuş Pavilion, som er studieturens andet stop, "Vi har to vigtige opgaver her. Først; Opførelsen af ​​Akyokuş-pavillonen bag mig. Vi vil tilbyde en restaurantservice, hvor de sjældne produkter fra Konya-køkkenet serveres, med et samlet lukket område på 12 tusinde kvadratmeter. Desuden bygges der et anlæg med cafeteria på det sted, hvor vores gamle område, hvor vi opererer under Kafem-mærket, ligger. Dette er det mest dominerende område i Konya. Når dette projekt, der med sin arkitektur ligner en pavillon, er afsluttet, sigter vi mod at yde et vigtigt bidrag til Konyas silhuet. Vi håber at færdiggøre dette sted i slutningen af ​​april og stille det til rådighed for vores borgere, især i forårsmånederne. Således vil Akyokuş blive til et sted, hvor Konya-beboerne ofte kommer.” brugte sætningerne.

“AKYOKUŞ BLIVER ET AF DE VIGTIGSTE CENTRE FOR ATTRAKTION I KONYA”

Borgmester Altay understregede, at de gør en betydelig indsats for at fremme Konyas gastronomi, og sagde: "Vi åbner nye restauranter for dette, samtidig med at vores eksisterende forretning her passer til Konya. Der bygges et kompleks med legepladser og parkeringspladser, hvor vi kan betjene vores borgere med store rum, hvor der kan holdes møder. Vores anden produktion er arrangementet af Akyokuş-kapper. Vi planlægger at åbne en bygning og faciliteter, bestående af cirka 20 tusinde kvadratmeter gangsti og 2 tusinde kvadratmeter indendørs areal, til vores borgeres service, forhåbentlig inden udgangen af ​​2023. Således vil Akyokuş blive et af de vigtigste attraktionscentre i Konya." afgivet sine udtalelser.

KONYA AGAC INC. PRODUKTERNE I SALGSCENTERET GØR BYEN SMUK

Præsident Altay, der tjener på et område på 14 tusinde kvadratmeter på Beyşehir-ringvejen; Konya Agac A.Ş., som omfatter landskabsplanter, årstidens blomster og certificerede frugttræer, bymøbler og havematerialer. Han inspicerede salgscentret. Borgmester Altay bemærkede, at de på den ene side forskønner byen, på den anden side ønsker at sikre, at borgerne har adgang til kvalificerede unger og frøplanter for at forskønne byen, sagde borgmester Altay: "Metropolkommunen har en meget alvorlig viden om landskab. Der er et seriøst børnehaveområde, vi anvendte det på den bedste måde på Sultan Abdulhamid Han Street. Hos Ağaç A.Ş., som er XNUMX % ejet af vores kommune, sælger vi produkter til rimelige priser i overensstemmelse med de standarder, som vores borgere har brug for for at organisere deres egne haver. Vores borgere vil være i stand til at rette alle deres mangler her. Derudover arbejder vores venner på frugttræer. Det vil være muligt for dem at anskaffe det til foråret.” han sagde.

SIDSTE STOP PÅ INVESTERINGSTUREN VAR NATIONALHAVE

Præsident Altay foretog sammen med medlemmer af pressen undersøgelser i Nationens Have, som endelig blev bragt til byen i det gamle stadionområde. Borgmester Altay sagde: "Landet i dette område blev overført til TOKİ af vores Metropolitan Municipality, og disse smukke faciliteter blev bygget af TOKİ. Jeg vil gerne takke vores minister for miljø og urbanisering, hr. Murat Kurum, og TOKİ-præsident Ömer Bulut.” sagde.

"VI HAR EN NY 108 TUSINDE KVADRATMETER GRØNT OMRÅDE I HJERTET AF BYEN"

Præsident Altay, der delte, at Nationens Have i øjeblikket er et af de mest brugte parkområder i Konya, sagde: "Vi har fået et nyt grønt område på 108 tusinde kvadratmeter i hjertet af byen, hvor Nationalbiblioteket er beliggende, restaurant og cafeteria, vandrestier og sportsbaner er placeret. . Faktisk er dette et land, der er milliarder af lira værd, men det er blevet til et nyt attraktionsområde specielt for vores unge og børn ved at være åbnet for vores borgeres brug. Samtidig fortsætter byggeriet af Konya Ulu-moskeen hurtigt her. Forhåbentlig planlægger vi inden udgangen af ​​februar at færdiggøre den armerede beton og støbe betonen af ​​kuplen. Dermed er vi placeret i et område, der vil tjene vores by som et komplet kompleks. Vi er i et nyt attraktionscenter i Konya, hvor vores medborgere kan sidde rundt om søen, lytte til lyden af ​​vand i vandkioskerne og få den bedste smag af Konya-køkkenet. Som du ved, blev dette sted åbnet ved vores præsidents kollektive åbningsceremoni og overrakt til vores borgeres tjeneste. Med årstidens blomster om foråret vil dette sted næsten blive det nye attraktionsområde i en by. Må vores Konya Nations Have være til gavn for vores by." brugte sætninger.

Günceleme: 24/01/2023 15:56

Lignende annoncer

Vær den første til at kommentere

Yorumlar