EGİAD Denne gang håndterede han Italien med 'udenrigshandelsambassadører'

EGİAD Denne gang håndterede han Italien med 'udenrigshandelsambassadører'
EGİAD Denne gang håndterede han Italien med 'udenrigshandelsambassadører'

60% af dets medlemmer har partnerskaber med udenlandske partnerskaber, udenrigshandel og lignende måder, og dens portefølje inkluderer virksomheder fra industri, landbrug og servicesektorer, primært inden for tekstil-, fødevare-, maskiner-, konstruktions-, bilindustrien, el-elektronik, jern og stål. EGİADhar arbejdet hårdt for at lukke eksportgabet med det udenrigshandelsambassadørprogram, det lancerede. Ønsker at fremskynde processen med at åbne unge forretningsfolk i udlandet, reducere omkostningerne i denne proces og fjerne de negative virkninger af Kovid-19 EGİADDenne gang drøftede det Italien med "udenrigshandelsambassadørerne", at det begyndte at yde rådgivning til sine medlemmer om udenrigshandel.


EGİAD 5. formand bestyrelsesformand Uğur Barkan deltog som gæstetaler på mødet, der var vært for bestyrelsesformand, Mustafa Aslan, i zoom.

Italien, som er førende inden for europæisk handel og betragtes som en af ​​de vigtigste hovedstæder inden for kunst, litteratur, mode og madkultur, blev dagsordenen for Den Ægæiske Unge Forening for Forretningsfolk. Ønsker at fortsætte kommercielle forbindelser med Italien, det land, der er mest berørt af pandemiprocessen EGİAD repræsentanter diskuterede de igangværende forretningsforhold i verdens ældste civilisation for sine medlemmer.

25 procent Fald i eksporten til Tyrkiet og Italien generelt, mens der, i antal 12 procent i det Ægæiske Region

Italien sidste 5 år, i alt 41 milliarder 802 millioner dollars i eksport til Tyrkiet, dette land var 50 milliarder 928 millioner dollars har realiseret import. 5 år udførte 93 milliarder handel mellem Tyrkiet og Italien, virkningerne af en pandemi, som verden har dybt påvirket processen.

Tyrkiets første 4 måneder af 2020 generelt eksporterer vi til de fleste lande, der er nummer 8 placeret i Italien, blev opnået eksport på 4 milliarder dollars 460 millioner dollars. I henhold til EIB-tallene var eksporttallet fra Den Ægæiske Region igen på 439. pladsen i handelsrangeringen med 4 millioner dollars. Tallene for eksport i pandemiprocessen i Tyrkiet 25 procent oplevede et fald i eksporten viser, at EIB med 12 procent. Denne tilbagegang i den ægæiske region i Tyrkiet er mindre end den samlede, eksport i Italien viser, at det bedre er et punkt. Automotive, kemiske materialer, jern og stål, tekstil-, brugsklar og brugsklar sektorer blev anset for at være fremtrædende i den bilaterale handel. Følgelig er sektorens samlede eksporttal for Tyrkiet, bilindustrien 1 milliard 120 millioner dollars, 467 millioner dollars kemikalier, jern og stål opført som 456 millioner dollars. I henhold til EIB-satser er akvakultur og animalske produkter 68.5 millioner dollars, kemiske produkter 68.2 millioner dollars, klimaanlæg 40 millioner dollars og færdigt tøj 40 millioner dollars.

Italien er en af ​​de vigtigste handelspartnere i vores land

At bemærke, at handel med Italien er af stor betydning i lyset af den numeriske balance EGİAD Formand Mustafa Aslan, Italiens magtfulde handels- og økonomiske forbindelser med Tyrkiet, gjorde opmærksom. Lion, "Tyrkiet og Italien, fandt fælles interesser i Middelhavsområdet er to regionale magter, der deler en fælles historie og værdier. De to lande arbejder i samarbejde for at finde løsninger på regionale og globale spørgsmål. Italien er en af ​​de vigtigste handelspartnere i vores land. Vores bilaterale handelsvolumen er i øjeblikket 18 milliarder dollars. Mere end 1.500 virksomheder med italiensk kapital opererer i vores land. I alt 2002 milliarder dollars blev investeret i vores land fra Italien i perioden 2019-3,7. I 2018 blev Italien nummer to efter Holland med en international direkte investering på 523 millioner USD til vores land. Tyrkiet og Italien er allerede placeret i en stærk position handelspartnere. Dette partnerskab vil stige til meget højere niveauer i fremtiden. udvikle kommercielle forbindelser mellem Italien og Tyrkiet, og jeg mener, at vi kaster lys over vores medlemmer, der ønsker at styrke. Som udenrigshandelsambassadører forsøger vi at sætte vores eksport frem med sådanne aktiviteter. Vi støtter vores medlemmer, der ønsker at starte eller styrke kommercielle forbindelser på det udenlandske marked med disse begivenheder ”. Understreger, at de to lande har et fremragende forhold i alle henseender EGİAD "Vi sigter mod at udvikle og styrke forbindelserne mellem de to lande med en fælles indsats ved at samle vores medlemmer med lignende perspektiver og interesser i sådanne organisationer," sagde præsident Aslan.

5. formand for bestyrelsen og gæstetaler Uğur Barkan delte sin 35 års erfaring i dette land med unge forretningsfolk. store ligheder med Tyrkiet med lande i Middelhavet viser påpege Barkan, små, mellemstore og store virksomheder adresserer detaljerne i operationen. Med henvisning til produktionsområderne i byen og byen sagde Barkan: ”Hvis du vil have, at det produkt, du producerer i udlandet, skal være merværdi, kan det være et meget godt valg at vælge Italien. Produktet, som er et Made in Italy-mærke, kan fordoble sig selv med hensyn til pris ”. Barkan gav også oplysninger om incitamenter og kreditmuligheder til dem, der ønsker at etablere fabrikker og virksomheder i Italien, og gav også information om bureaukrati, bankvirksomhed, hovedindustriområder og landbrugsområder.chat


Vær den første til at kommentere

Yorumlar