Professionelle gymnasier bidrog med 1 milliard 349 millioner lire til landets økonomi

Erhvervsgymnasier bidrog med milliarder af millioner lire til landets økonomi
Professionelle gymnasier bidrog med 1 milliard 349 millioner lire til landets økonomi

Minister for national uddannelse Mahmut Özer bemærkede, at indkomsten for erhvervsgymnasier, som er revolverende midler, fra produktion i de første fire måneder af 2023 steg med 2022 procent sammenlignet med samme periode i 189, fra 467 millioner 434 tusind lire til 1 mia. 349 mio. Özer sagde, at studerende modtog en andel på 65 millioner TL fra denne indkomst.

Minister for national uddannelse, Mahmut Özer, udtalte, at de støtter skolernes produktionsaktiviteter i revolverende fondsvirksomheder for at gøre det muligt for eleverne at lære ved at gøre i rigtige produktionsmiljøer inden for rammerne af "uddannelse-produktion-beskæftigelse" inden for erhvervs- og teknisk uddannelse, og sagde: Mens den samlede omsætning i de første fire måneder er 2022 millioner 467 lira; denne indkomst nåede 434 milliard 189 millioner 2023 tusind liras i 1 med en stigning på 348 procent. Vores erhvervsgymnasier bidrog således med cirka 911 milliard 1 millioner lire til den nationale økonomi. Jeg vil gerne udtrykke min taknemmelighed til alle mine kolleger, især vores lærere, elever og skoleadministratorer, som har bidraget og bidraget i denne proces."

Minister Özer gav følgende oplysninger om indkomstbeløbene i de første fem provinser med den højeste indkomst inden for rammerne af revolverende fondsforvaltning i skoler, der er tilknyttet Generaldirektoratet for Erhvervs- og Teknisk Uddannelse, sammenlignet med de første fire måneder af 2023: "Istanbul 223 millioner 477 tusinde, Gaziantep 151 millioner 29, Ankara Med 116 millioner 818 tusinde lira, Konya 63 tusind 399 lira og Şanlıurfa 57 millioner 515 tusinde lire, var provinserne med den højeste indkomst vores provinser. Jeg lykønsker administratorerne, lærerne og eleverne i disse provinser for deres succes."

Erhvervsgymnasiale elever fik en andel på 65 millioner lira af indkomsten i årets første fire måneder.

Efter at have bemærket, at elever og lærere også modtog en andel fra de revolverende fondsindtægter i de første fire måneder af 2023, sagde Özer: "Vores elever modtog en andel på 65 millioner 220 tusinde, og vores lærere og andet personale en andel på 168 millioner lire fra denne indkomst. I denne sammenhæng vil vi fortsat støtte vores elever og lærere.” brugte sætningerne.

De fem byer med den højeste omsætningsvækst

Minister Ozer, på grundlag af skole, den højeste indkomst inden for rammerne af revolverende fondsforvaltning i de første fire måneder af 2023; Han bemærkede, at Arnavutköy Mehmet Akif Ersoy Multi-Program Anatolian High School modtog 61 millioner 105 tusind lira, Gaziosmanpaşa Küçükköy Vocational and Technical Anatolian High School med 32 millioner 818 tusind lire, og Şehitkamil Beylerbeyi High School 29. .

Özer sagde, at disse skoler, som har den højeste indkomst i de første fire måneder af 2023; Han erklærede, at de producerer inden for elektrisk-elektronisk teknologi, børns udvikling og uddannelse, mad- og drikkevarer, modedesignteknologier.

📩 28/05/2023 10:32